آیت الله مکارم شیرازی: نظارت بر بازار کاغذ و کتاب ضعیف است

آیت الله ناصر مکارم شیرازی از مراجع تقلید با بیان این که نظارت بر بازار کاغذ و کتاب ضعیف است، گفت: دولت باید مشکل گرانی کاغذ را حل کند، زیرا خوراک روح از جسم مقدم تر است و دور شدن از کتاب سبب عقب ماندگی علمی و مذهبی می شود.

وی روز چهارشنبه در درس خارج فقه خود در مسجد اعظم قم با بیان این که کتاب با مشکل مهم گرانی کاغذ مواجه شده و این امر باعث کاهش کتابخوانی شده است، افزود: هر اندازه کتابخوان در جامعه کم شود به همان نسبت جامعه به عقب بازمی گردد.
آیت الله مکارم شیرازی، علت های کم شدن کتابخوان در جامعه را مورد اشاره قرار داد و گفت: فضای مجازی یکی از علت های کم شدن کتابخوان در جامعه است، باید جوانان را نصیحت کرد که عمرتان را با تلفن همراه و اخبار بیهوده و مملو از دروغ تلف نکنید.
وی خاطرنشان کرد: بتازگی صدای آمریکا خبری در رابطه با ما منتشر کرده بود که در این خبر چند خطی، بیش از ۱۰ دروغ گفته بود؛ چه مهارتی در دروغ پرداری دارند!
این مرجع تقلید، گرانی کاغذ را عامل دیگر کم شدن کتابخوان برشمرد و افزود: قیمت کاغذ چهار برابر و کتاب ها گران شده است، مردم هم که در شرایط سخت اقتصادی قرار دارند حاضر نیستند کتاب گران بخرند و به همین علت بین مردم و کتاب فاصله افتاده است.
وی تصریح کرد: شخص مطلعی گفت که دولت با ارز چهار هزار تومان پول در اختیار تجار می گذارد تا کاغذ وارد کنند، ولی تجار کاغذ را به قیمت دلار بازار به موسسه های انتشاراتی می فروشند.
این مرجع تقلید تاکید کرد: اگر دولت ارز چهار هزار تومانی در اختیار تجار قرار می دهد، چرا بر قیمت ها نظارت نمی کند تا تجار کاغذ را به همان قیمت بفروشند.
آیت الله مکارم شیرازی با اشاره به این که عده زیادی از ارز دولت استفاده می کنند که یا پولش را برنمی گردانند یا به قیمت دلار بازار می فروشند، تصریح کرد: برخی آقایان می گویند نظارتی بر این مسائل نمی شود، ولی من که خوشبین هستم می گویم نظارت ضعیف است.
وی بیان کرد: با توجه به این که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مسئول مستقیم مساله کتاب و کاغذ است، به آن ها پیام دادیم که رسیدگی نمایند، آن ها نیز قول دادند، ولی هنوز نتیجه ای ندیدیم.
این مرجع تقلید افزود: موسسه های انتشاراتی باید برای چاپ قرآن، نهج البلاغه و سایر کتاب های دینی کاغذ را با قیمت چهار برابر بخرند که توانایی پرداخت این هزینه را ندارند.
آیت الله مکارم شیرازی اضافه کرد: بسیاری از مناطق محروم داخل و خارج کشور از ما تقاضای کتاب های دینی را دارند، ولی وقتی قیمت گران باشد، نمی توانیم برایشان ارسال نماییم.
وی ابراز امیدواری کرد: فکری برای وضع نابسامان کتاب شود و بتوانیم کتاب را در اختیار همه بگذاریم.
آیت الله مکارم شیرازی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: پیامبر(ص) فرمودند: «افراد بزرگ تر در خانه مایه برکت هستند؛ کسی که به فقیر رحم نکند و به بزرگتر احترام نکند از ما نیست
وی افزود: عده ای از جوانان به بزرگترها احترام نمی گذارند، در حالی که بزرگترها حتی بی سوادان هم تجربه دارند که می توان از تجربیات آن ها استفاده کرد.
این مرجع تقلید با اشاره به این که خانه سالمندان برگرفته از فرهنگ غربی است، ادامه داد: رسم های اروپایی و آمریکایی که بر اساس مادی گری است را باید برای خودشان بگذاریم؛ آن ها عاطفه ای نسبت به پدر و مادر ندارند و پس از ناتوانی والدینشان را به خانه سالمندان می سپارند.
آیت الله مکارم شیرازی تاکید کرد: اسلام دین عاطفه، محبت، احترام و رحم است؛ باید اخلاق اسلامی را یاد بگیریم و نباید دنبال اخلاق مادی گرایانه باشیم که فقط امروز خودشان را می بینند و به فردا کاری ندارند.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *