اتحادیه اروپا مالیات ارزش افزوده کتاب‌های الکترونیک را برداشت

کمیسیون اقتصادی اتحادیه اروپا با تصویب قانون مالیات بر ارزش افزوده کتاب‌های الکترونیک و صوتی را حذف کرد.

به نقل از بوکسلر، شورای اقتصادی اتحادیه اروپا با تصویب قانونی به همه کشورهای عضو خود اجازه داد  مالیات ارزش افزوده بر فروش کتاب‌های صوتی و الکترونیک را حذف کنند. طی این قانون کشورهای عضو می‌توانند مالیات بر ارزش افزوده کتاب‌های چاپی را نیز کاهش داده یا حذف کنند.

اتحادیه کتابفروشان انگلیس در واکنش به تصویب این قانون از دولت این کشور خواسته است در تبعیت از کشورهای اروپایی ارزش افزوده کتاب‌های الکترونیک و صوتی را حذف کند. طبق قانون جدید اتحادیه اروپا کشورهای اروپایی عضو این اتحادیه می‌توانند سیستم مالیاتی جدیدی وضع کنند.

کمیسیون اروپایی گفته است کشورهای عضو اتحادیه اروپا طبق استانداردهای تعریف شده بر انتشارات چاپی و الکترونیک از این پس انعطاف بیشتری در تعیین مالیات‌ بر صنایع چاپ کتاب خواهند داشت. تصمیم کشورهای اروپایی موجب خواهد شد دولت انگلیس تا ۲۰درصد از مالیات‌های مستقیم خود را بر کتاب‌های دیجیتال کاهش دهد درحالیکه این قانون برای کتاب‌های چاپی اعمال نخواهد شد.

استفن لوتینگا رئیس اتحادیه ناشران انگلیس در واکنش به قانون اتحادیه اروپا گفت: به نظر می‌رسد دولت انگلیس نیز مجبور باشد مالیات‌های غیرمنطقی خود بر کتاب‌های الکترونیک را بردارد. در حال حاضر دولت انگلیس بر چاپ الکترونیک کتاب و روزنامه‌ مالیات وضع کرده است. وی افزود: هیچ دولتی نباید به چاپ کتاب و روزنامه به صورت الکترونیک مالیات وضع کند.

لوتینگا گفت: کشور انگلیس در حال جدایی از اتحادیه اروپاست ولی قانون اخیر برای کشور انگلیس نیز قابل اجراست چون هنوز مراحل جدایی کامل نشده است. به گفته لوتینگا دولت انگلیس در صورتی که اجرای این قانون را تسریع نبخشد موجب آسیب صنعت چاپ این کشور در مقابل رقبای اروپایی خواهد شد.

پیر موسکویچی عضو کمیسیون اقتصادی اتحادیه اروپا با استقبال از تصویب این قانون گفت: به نظر می‌رسد این قانون قدم خوبی برای کمک به ناشران در کشورهای اروپایی باشد. به گفته موسکویچی قبل از این سالانه در حدود مبلغی معادل ۱۵۰ میلیارد یورو به خاطر مالیات بر ارزش افزوده متوجه ناشران اروپایی بود.
قانون مالیاتی اتحادیه اروپا در صنایع چاپ آخرین بار در سال ۲۰۱۷ مورد اصلاح قرار گرفته بود.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *