بحران کاغذ و مرگ رسانه‌های مستقل

مدیران مسئول روزنامه ها در ایران از گرانی و احتکار کاغذ‌ با ارز دولتی شکوه می‌کنند و نسبت به تعطیلی نشریات یا کم شدن تعداد صفحات آنها هشدار می‌دهند. ظرف دو ماه، قیمت هر کیلو کاغذ چهارهزار تومان بیشتر شده است.

رسانه‌های غیردولتی در ‌آستانه مرگ و زندگی قرار دارند: روزنامه همبستگی به دلیل مشکلات مالی تعطیل شد، همشهری و سازندگی نیز به دلیل بحران کاغذ و مشکلات اقتصادی، ۸ صفحه از حجم روزنامه کاستند. بخش اشتراک روزنامه شرق، کرکره‌اش را پایین کشید و روزنامه”هفت صبح” مجبور شد برای جبران هزینه‌ کاغذ، بهای هر نسخه را بالا ببرد.

کاغذ با ارز دولتی در بازار نایاب است. رسانه‌های مستقل غیردولتی بر سر یک دو راهی قرار گرفته‌اند: یا از انتشار دست بکشند یا قیمت‌ را بالا ببرند. فشار مشکلات و بدبینی نسبت به مدیریت بحران، چنان است که مدیران روزنامه‌ها گزینه اول را انتخاب می‌کنند.

کاغذی که تا چند روز قبل کیلویی ۴هزار و ۳۷۰ تومان فروخته می‌شد اکنون ۶هزار و ۲۰۰ تومان شده است. قیمت دو ماه قبل ۲هزار و ۲۰۰ تومان بود.

روزنامه “کار و کارگر” به دلیل قیمت بالای کاغذ در بازار آزاد روز چهارشنبه ۳ مرداد منتشر نشد. اسرافیل عبادتی مدیر مسئول این روزنامه می‌گوید: «دو روز است هیچ کاغذی در بازار پیدا نمی‌کنیم. آنها که کاغذ داشته‌اند در انبارهایشان احتکار کرده‌اند. حتی همان شرکتی که اغلب از آن کاغذ می‌خریدیم و ارز دولتی هم گرفته است، یک کیلو کاغذ به کسی نمی‌دهد.»

مهدی رحمانیان، مدیر مسئول روزنامه “شرق” می‌گوید وضع کاغذ وارداتی از ارز و فساد متاثر است: «کسانی بوده‌اند که ارز دولتی برای واردات کاغذ گرفته‌اند اما یا کاغذ نیاورده یا کمتر وارد کرده‌اند یا اینکه انبار کرده‌اند و بسیار گران می‌فروشند‌. مشکلاتی مانند عدم نظارت و فساد که در بقیه امور کشور وجود دارد اینجا هم هست‌.»

منصور مظفری، مدیرمسئول روزنامه “آفتاب یزد”، انگشت اتهام را به سوی دولت و سیستم غلط و فسادانگیز معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد می‌گیرد: « متاسفانه ارز ۴۲۰۰ تومان و ۳۸۰۰ تومان در اختیار یکسری دلال قرار دارد، کاغذ وارد کشور شد، داخل انبارها گذاشتند و معلوم نیست دست چه کسی است که ما بتوانیم نشریاتمان را چاپ کنیم‌. از موضوع کاغذ که بگذریم بحث‌های حمایتی دیگر وزارت ارشاد مطرح است که از طریق دولت پول خرج می‌شود اما معلوم نیست کجا هزینه می‌شود‌.»

پایان زودهنگام
مظفری معتقد است که در صورت تداوم وضع، تا آخر سال ۹۷ فقط چند روزنامه دولتی به اضافه چند روزنامه‌ای که دست دلال‌ها قرار دارند، ادامه حیات خواهند داد: «روزنامه‌هایی که مستقل، مردمی و تاثیرگذار هستند تا آخر امسال دیگر وجود نخواهند داشت بلکه روزنامه‌هایی باقی می‌مانند که یا دست‌شان در جیب خزانه بیت‌المال است یا در اختیار دلالان آگهی قرار دارند که اتفاقا وزارت ارشاد بیشتر به آنها بها می‌دهد و آگهی‌های دولتی سراسر کشور در اختیار آنها قرار دارد‌.»

خبرگزاری مهر به نقل از مدیر مسئول روزنامه “کار و کارگر” می‌نویسد: «بازار بلبشوی کاغذ به خاطر آن است که دولت در موضوع ارز و فروشندگان آن، پیش‌بینی‌های لازم را نکرد و بدون برنامه به این و آن ارز دولتی داد.»

مدیر مسئول روزنامه “شرق” می‌گوید روشن است که روزنامه‌ها و مجلات چقدر کاغذ نیاز دارند و دولت می‌توانست با توجه به این که کاغذ جزو کالاهای اساسی قرار دارد، بازار را کنترل کند. او نیز پیش‌بینی می‌کند که به جز روزنامه‌های دولتی و نهادهای عمومی مانند شهرداری که از بودجه دولتی و عمومی ارتزاق می‌کنند، از باقی روزنامه‌ها ۵-۴ مورد بیشتر زنده نمانند: «ما به سمت پایان زودهنگام رسانه‌های چاپی در ایران می‌رویم، خصوصا رسانه‌های مستقل.»

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *