تلاطم بازار کاغذ و مواد اولیه ادامه دارد چاپخانه‌ها در آستانه تعطیلی

بازار پرتلاطم کاغذ و مواد اولیه چاپ دوسالی می‌شود که روی آرامش به خود ندیده است. البته می‌توان اذعان کرد که سال ۹۷ می‎تواند عنوان «بدترین سال برای صنعت چاپ و نشر» را برای خود ثبت کند؛ سالی که قبل از بهار آن مشکلات با بحران قیمت‌ها در بازار کاغذ و مواد اولیه چاپ خودنمایی کرد و تا روزهای پایانی نیز همچنان ادامه دارد.

چاپخانه‌ها در انتظار زینک
این روزها ناشران و چاپخانه‌ها در آستانه برپایی نمایشگاه کتاب تهران با مشکل بزرگ چاپ کتاب‌هایشان مواجه هستند. از یکسو کاغذ در بازار آزاد به بندی ۴۰۰ هزار تومان رسیده و از سوی دیگر کمبود مواد اولیه چاپ که مهم‌ترین آن زینک است،‌ موجب شده نتوانند حتی یک نسخه از کتاب‌هایشان را منتشر کنند.
زینک یکی از کالاهای اساسی در صنعت چاپ است که با کوشش جمعی از فعالان این عرصه به فهرست کالاهای اساسی مشمول دلار ۴۲۰۰ تومانی وارد شد. قیمت هر ورق زینک در بازار طی ۹ ماه گذشته از هفت هزار تومان به ۱۵،‌ ۲۰ و این اواخر ۴۲ هزار تومان رسیده است،‌ اما امروز این قیمت بالای زینک نیست که داد ناشران را درآورده است،‌ بلکه اساساً زینکی در بازار برای فروش وجود ندارد تا چاپخانه‌ها بتوانند کتاب‌های ناشران را منتشر کنند.
مدیرعامل شرکت تعاونی لیتوگرافان ایران، اواسط مرداد ۹۷ بود که از کمبود زینک در کشور خبر داد و اظهارکرد که اگر وضع به همین منوال ادامه پیدا کند،‌ موتور چاپخانه‌ها در پایان سال خاموش خواهد شد. پس از این سخنان بود که شرکت تعاونی لیتوگرافان، اقدام به فراهم کردن مقدمات لازم برای واردات زینک کرد.
بانک مرکزی نهایتاً دی ماه سال جاری با درخواست واردات ۳۰۰ هزار متر مربع زینک به کشور به ارز یک میلیون یورو موافقت کرد،‌ اما تاکنون خبری از زینک‌‌ نیست و ناشران و چاپخانه‌داران بسیاری در روزهای پایانی سال از انتشار و چاپ کتاب‌های خود بازمانده‌اند.
دراین خصوص غلامرضا شجاع اظهار کرد: وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نامه‌ای در تاریخ
۱۴ مردادماه به وزیر صنعت معدن و تجارت نوشت و ما را برای واردات زینک معرفی کرد،‌ اما در کمال تعجب در همان روزها زینک را از فهرست کالاهای اساسی خارج کردند.‌ پس از آن با تلاش وزیر ارشاد دوباره زینک به فهرست کالاهای اساسی بازگشت، اما باز هم خبری از موافقت بانک مرکزی نبود تا اینکه بانک مرکزی با اختصاص ارز در دی ماه موافقت کرد.
وی ادامه داد: از آبان ماه ما در حساب تعاونی حدود ۶ میلیارد تومان پول اندوخته کرده بودیم،‌ در مرحله نخست نیمی از این مبلغ و در مرحله بعد تمامی این مبلغ مسدود شد تا بانک مرکزی ارز را به حساب فروشنده زینک در کشور چین واریز کند. اما تا کنون هیچ حواله‌ای صادر نشده و بانک مرکزی هم پاسخگو نیست.
شجاع تصریح کرد: اکنون وضعیتی پیش آمده است که نشریات و کتاب‌ها از انتشار بازمانده‌اند،‌ چون هیچ زینکی وجود ندارد،‌ در این میان یک عده دلال نیز زینک‌ها را پنهان کرده و قطره قطره وارد بازار می‌کنند تا نرخ آن بالا رود.
شجاع با بیان این مطلب که ۸ روز دیگر زینک‌های خریداری شده شرکت تعاونی در حدود ۳۰۰ هزار متر مربع وارد گمرک بندرعباس می‌شود،‌ گفت:‌ اگر نتوانیم حواله آن را صادر کنیم،‌ مشخص نیست دیگر بتوانیم زینک خریداری کنیم،‌ زیرا پیش از این نیز بار ما در آذر ماه به گمرک رسید، اما چون نتوانستیم پول حواله کنیم،‌ زینک‌ها را به امارات فروختند.
وی با بیان این مطلب که به غیر از شرکت تعاونی ۴۸ پروفورمای دیگر نیز برای واردات زینک به ثبت رسیده است تاکید کرد: اگر بانک مرکزی تعدادی از این‌ها را به جریان بیاندازد‌، مشکل زینک در کشور برطرف می‌شود.
مدیرعامل شرکت تعاونی لیتوگرافان ایران اظهارکرد: اگر فهرست زینک دولتی تا آخر بهمن‌ ماه ارسال شود می‌توانیم قول بدهیم که فروردین ماه سال آینده زینک با قیمت مناسب دولتی توزیع خواهد شد.

افزایش قیمت ۴ برابری
شجاع همچنین در گفت‌وگو با ایبنا با بیان اینکه قیمت زینک را سازمان حمایت از مصرف کنندگان تعیین می‌کند، توضیح داد: این زینک‌ها با نظارت و دستور وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با همکاری تعاونی لیتوگرافان توزیع خواهند شد و شرکت ما و واردکنندگان دیگر تعهد محضری به ارشاد داده‌ایم که بدون اجازه ارشاد هیچ زینک و کاغذی فروخته نشود.
وی همچنین از گرانی ۳۵۰ تا ۴۰۰ درصدی زینک سخن گفت و افزود: اگر زمینه‌ای فراهم شود که فهرست زینک دولتی تا آخر بهمن‌ ماه ارسال شود می‌توانیم به لیتوگرافان، مطبوعات و ناشران قول بدهیم که فروردین ماه سال آینده زینک با قیمت مناسب توزیع خواهد شد و اولویت با کسانی است که این زینک را پیش‌خرید کرده باشند و بعید می‌دانم زینک به کسانی که پیش خرید ندارد ارائه شود.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *