تولید یک نوع جدید ماده اولیه با پایه گیاهی

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، فاطمه کریمی گفت: حفاظت از مواد غذایی و دارویی در مقابل عوامل طبیعی و غیرطبیعی نظیر نور، گرما، رطوبت، حشرات، میکروارگانیسم ها، گرد و غبار، توجه به موضوع بسته بندی مواد غذایی که به عنوان مرحله نهایی در روند تولید محصولات غذایی است، ضرورت بخشیده است.

وی افزود: اکثر مواد غذایی با بسته بندی پلاستیکی و فرآورده های غیرقابل تجزیه در محیط زیست، تولید می شوند، این موضوع نه تنها باعث آسیب زیست محیطی شده است بلکه موجب افزایش حجم زباله نیز می شود.

کریمی گفت: بسته بندی های پلاستیکی نه تنها باعث آلودگی محیط زیست می شوند بلکه انتقال مواد افزودنی موجود در مواد بسته بندی پلاستیکی به درون مواد غذایی می تواند خطرات بالقوه ای برای ایمنی مواد غذایی و سلامت انسان ایجاد کند، برای حل این معضل، محققان سعی دارند تا مواد قابل تجزیه و سازگار با محیط زیست را جایگیزین مواد مصنوعی کنند، استفاده از مواد گیاهی یکی از راه کار های ارائه شده توسط پژوهشگران است.

مجری این تحقیق با بیان اینکه این تحقیق به منظور جایگزینی فیلم های گیاهی به جای نوع پلیمری برگرفته از مشتقات نفتی صورت گرفته است، افزود: از آنجایی که بسته بندی های گیاهی از مشتقات منابع گیاهی تجدیدپذیر ارگانیک تهیه شده اند، نسبت به مواد پلاستیکی قدیمی از هر نظر برای ماندگاری و ایمنی مواد غذایی مفیدتر هستند.

وی گفت: مواد سازنده پلیمر های زیستی به طور کامل طبیعی و گیاهی است بنابراین اگر حتی غذا و نوشیدنی های داغ در آن ریخته شود هیچ مشکلی ایجاد نمی کند و عوارضی ندارد.

کریمی افزود: مواد اولیه تولید پلیمر های گیاهی در داخل کشور با هزینه تولید بسیار پایین تر از مواد پلیمری شیمیایی موجود و در دسترس بوده و برای تولید پلیمر های گیاهی انرژی کمتری مورد نیاز است، علاوه بر آن در صورت فراهم شدن شرایط استفاده از پلیمر های گیاهی به صورت انبوه، توسعه عمده ای در بخش کشاورزی به وجود خواهد آمد.

محقق واحد علوم و تحقیقات با بیان اینکه در این تحقیق از نشاسته و اسانس رزماری به عنوان ماده اولیه برای تولید محصول بسته بندی استفاده شده است، گفت: سازگاری با محیط زیست، خاصیت ضد میکروبی و آنتی اکسیدانی، ارزان و در دسترس بودن، نداشتن تاثیر منفی بر مواد غذایی از امتیازات ماده تولید شده در این تحقیق است که می توان به تدریج جایگزین بسته بندی های پلاستیک و حاصل از مواد پتروشیمی کرد.

وی افزود: برای کاهش نفوذپذیری و ممانعت از فساد میکروبی و ایجاد خاصیت آنتی اکسیدانی، از اسانس رزماری که خاصیتی ضدمیکروبی و آنتی اکسیدانی دارد در این تحقیق استفاده شده است.

کریمی با اشاره به فرایند تحقیق خود گفت: در تولید این ماده نشاسته، نانوذرات و اسانس رزماری با روش قالب ریزی و حلال یا کاستینگ به محصول منجر شده است.

وی افزود: استفاده از این روش نیازمند ۳ مرحله حل کردن، قالب ریزی و خشک کردن بود، بنابراین پس از مخلوط کردن نشاسته با حلال آن (آب)، اقدام به اضافه کردن نانوذرات و اسانس شد، آنگاه برای افزایش همگنی در مخلوط اولتراسونیک صورت گرفت، در نهایت مخلوط حاصل در قالب از پیش تعبیه شده ریخته شد و تحت حرارت بین ۴۰ تا ۵۰ درجه سانتیگراد در مدت زمانی مشخص، ماده نهایی بصورت لایه ای نازک ایجاد شد.

این تحقیق در قالب پایان نامه دانشجوی کارشناسی ارشد علوم و مهندسی صنایع غذایی واحد علوم و تحقیقات با عنوان «تولید و بررسی خواص فیلم های نانوبیوکامپوزیتی بر پایه نشاسته حاوی نانوذرات نشاسته و اسانس رزماری» به راهنمایی دکتر شبنم حقیقت خواجوی و دکتر فرانک بیک محمدی دفاع شد.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *