حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی کاغذ چه تأثیری بر بازار داشت؟

حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی کاغذ در بازار کاغذ و مقوا تاثیراتی برجای گذاشته است،‌ هر چند این تأثیرات در کاغذ چاپ و تحریر مشهود نیست،‌ اما بر بازار گلاسه و مقوا قابل مشاهده است.

به گزارش Sepi به نقل از خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم،‌ بازار کاغذ در هفته‌های گذشته و به‌دنیال خروج کاغذ از فهرست کالاهای اساسی نوسان تازه‌ای را تجربه کرده است،‌ هر چند خروج کاغذ از فهرست کالاهای اساسی هنوز نتوانسته است‌، قیمت کاغذ چاپ و تحریر را تعدیل کند‌، اما تاثیر خوبی بر بازار کاغذ گلاسه و مقوا گذاشته است.

به باور بسیاری از کارشناسان بازار کاغذ خارج شدن کاغذ از دایره ارز ۴۲۰۰ تومانی می تواند بازار را تعدیل کرده و به قیمت‌های واقعی نزدیک‌تر کند،‌ با این حال چند هفته‌ای از انتشار خبر خروج کاغذ می‌گذرد اما هنوز تغییر محسوسی در قیمت کاغذ چاپ و تحریر مشهود نیست.

بیشتر بخوانید

البته نباید از نظر دور داشت که قیمت کاغذ در هفته‌های گذشته از ۵۳۰ هزار تومان به ۵۱۵ هزار تومان رسیده است. با توجه به اینکه در ماه گذشته قیمت کاغذ چاپ و تحریر ۴۵۰ تا ۴۷۰ هزار تومان بود،‌ می‌توان گفت این کاهش ۱۵ هزار تومانی چندان قالب توجه نیست.

برخی از واردکنندگان کاغذ در گفت‌وگو با تسنیم‌، قیمت کارشناسی خود برای هر بند کاغذ چاپ و تحریر که با کاغذ آزاد به کشور وارد شده است،‌ را ۳۰۰ تا ۳۵۰ هزار تومان عنوان کرده‌اند‌، این در حالی است که اگر با ارز نیمایی به کشور وارد شده باشد باید کمتر از این‌ها باشد.

همانطور که در ابتدای این گزارش به آن اشاره شد‌، بازار گلاسه و مقوا البته با کاهش قیمت خوبی روبرو بوده است،‌ بر این اساس هر کیلو کاغذ گلاسه ۲۳ هزار و ۵۰۰ تومان و هر کیلو مقوای پشت طوسی ۱۸ هزار و ۶۰۰ تومان خرید و فروش شده است و نسبت به ماه گذشته کاهش ۱۰ تا ۱۵ هزار تومانی را تجربه کرده‌اند.

حال باید دید که این کاهش قیمت‌ها شامل حال بازار کاغذ چاپ و تحریر نیز می‌شود یا خیر؟

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *