۲۵۰۰ کارگر چاپ در آستانه بیکاری/ ارز دولتی کاغذ رانت ایجاد کرد

علی مغانی رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران خراسان از تعطیلی چاپخانه‌های بسیاری در آستانه سال جدید خبر داد و گفت: ۲۵۰۰ کارگر چاپ در آستانه بیماری هستند.

علی مغانی رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران خراسان رضوی  با اشاره به مشکلاتی که برای چاپ در نتیجه کمبود زینک در کشور پیش آمده است،‌ گفت: کمبود زینک تنها یکی از مشکلات است‌، ما کمبودهای جدی در زمینه کاغذ و مقوا و گلاسه هم داریم که  از آن بدتر است.

وی ادامه داد:‌ با وضعیت موجود باید آماده تعطیلی چاپخانه‌های بسیاری در سال آینده باشیم،‌ پیش‌بینی این است که اکثر چاپخانه‌ها در روزهای پایانی سال با کارگران خود تسویه حساب می‌کنند و به این شکل ۲۵۰۰ کارگر چاپ بیکار خواهند شد

مغانی تصریح کرد: بسیاری از چاپخانه‌های بزرگ خراسان در آستانه تعطیلی قرار گرفته‌اند و به فکر تغییز کاربری یا فروش در سال آینده هستند‌، مواد اولیه چاپ اصلا در دسترس نیست،‌ تنها مقوای تولید داخل اترک است که آن هم هر هفته دچار افزایش قیمت می‌شود.

رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران خراسان رضوی افزود:‌ متاسفانه دولت همه صنعت چاپ را در کاغذ و کتاب می‌بیند‌، ۷ هزار تن کاغذ تاکنون تحت نظارت دولت وارد کشور شده که همه در اختیار ناشران قرار گرفته است،‌ اما آیا ناشران واقعا این کاغذها را صرف چاپ کتاب کرده‌اند؟.

وی با بیان این مطلب که اختصاص ارز دولتی به کاغذ اشتباه است،‌ گفت: اختصاص ارز دولتی غلط بوده و رانت ایجاد کرده است،‌ موجب شده دیگر تاجران به سراغ واردات کاغذ نروند،‌ کالاهای دیگر نیز به کشور وارد نشوند‌، اگر ارز را آزاد کنند‌، مقوا با ارز نیمایی کیلویی ۸ هزار تومان بفروش می‌رود،‌ اکنون چون اندک است،‌ کیلویی ۲۴ هزار تومان فروخته می‌شود.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *