​رشد صنعت نشر و کاهش سرانه مطالعه در دانمارک

گزارش اخیر منتشر شده توسط کمیته ادبیات و کتاب وزارت فرهنگ دانمارک حاکی از آن است که تعداد افراد ۳۰ تا ۳۹ سال با تحصیلات عالی که در این کشور به طور منظم داستان و رمان مطالعه می‌کنند از سال ۲۰۱۰ حدود ۱۰ درصد کاهش یافته، ادبیات محبوبیت سابق خود را در نزد دانمارکی‌ها از دست داده و علی‌رغم این‌که تعداد قابل توجهی کتاب در این کشور منتشر می‌شود تعداد خوانندگان و علاقه‌مندان به کتاب در دانمارک روز به روز کم‌تر می‌شود.

کمیته کتاب و ادبیات وزارت فرهنگ دانمارک از سال ۲۰۱۴ با هدف پیگیری تحولات صنعت نشر در این کشور راه‌اندازی شد که شامل ۷ عضو فعال می‌شود.

این گزارش هم‌چنین نشان داد که با این‌که افراد کم‌تری در این کشور رمان می‌خوانند اما بازار کتاب‌های صوتی هم‌چنان داغ است و محبوبیت آن رو به افزایش است.

در ماه جولای سال جاری میلادی بیش از ۲۳۲ هزار کتاب صوتی از کتاب‌خانه عمومی دانمارک به امانت گرفته شد که بالاترین رکورد تعداد کتاب به امانت گرفته شده را به ثبت رساند.

نتایج این تحقیق هم‌چنین نشان داد که با این‌که تنها ۳ درصد از دانمارکی‌ها در طی یک نظرسنجی اعلام کردند که از فرمت‌های دیجیتال برای مطالعه استفاده می‌کنند اما استفاده از کتاب‌‌های الکترونیک در این کشور رو به افزایش است.

آن ماری، از اعضای کمیته ادبیات و کتاب وزارت فرهنگ دانمارک گفت که امروزه کتاب‌ها وارد رقابتی جدی با شبکه‌های اجتماعی و سرویس‌های مشابه شده‌اند و تقریبا هیچ شکی باقی نمی‌ماند که انتخاب رو به رشد و گسترده رسانه‌های گروهی در دهه اخیر لطمه زیادی به کتاب و فرهنگ مطالعه وارد کرده است.

یک مطالعه بریتانیایی هم‌چنین آشکار کرد که افراد بزرگسال در این کشور روزانه به طور متوسط ۱۱ ساعت را صرف شبکه‌های اجتماعی و دیگر وسایل ارتباط جمعی می‌کنند.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *