مدیرمسوول ماهنامه بسته بندی: بسیاری از سرمایه‌گذاران اروپایی از ترکیه به ایران نقل مکان کرده اند

تاریخ ایجاد   1395/06/25 - 08:22  تعدادمشاهده  670 بازگشت

 

به گزارش گروه خبری sepi:

آقای نورایی  با اشاره به اهمیت بسته‌بندی عنوان کرد: در بحث فروش و بازاریابی در مرحله اول ظاهر بسته‌بندی مورد قضاوت قرار می‌گیرد ،در صورتی که باید توجه داشت مسئله ما در ظاهر بسته‌بندی کالا نیست، بلکه استاندارد بودن آن است. درست است که ظاهر کالا مهم و مورد توجه است ولی استاندارد بودن بسته‌بندی مهمتر است. برای مثال بسته‌بندی موفقی سراغ دارم که در بازار اروپا به لحاظ ظاهری جذابیت خاصی ندارد، اما استاندارد است. منظور از بسته‌بندی استاندارد این است که اطلاعات صحیح در مورد کالا بر روی بسته‌بندی درج شود و یا تصویر کالا با کالای موجود در بسته‌بندی تطابق داشته باشد. متاسفانه در کشور ما به این موارد توجهی نمی‌شود، لذا وقتی به بحث صادرات می‌رسیم می بینیم آثار سوء آن بسیار زیاد است.

وی در ادامه سخنان خود در این نشست گفت:  مشکلی که در بحث صنعت بسته‌بندی کشور ما مطرح است ،عدم تعریفی صحیح از وظایف بسته‌بندی است. متاسفانه در کشور نگاه ما به بسته‌بندی تک بعدی است در صورتی که یکی از وظایف بسته‌بندی بحث فروش است و وظیفه اصلی آن حفاظت از محصول و مسئولیتی است که در قبال مصرف‌کننده دارد، که این قسمت در بخش چاپ باید مورد توجه واقع شود. برای مثال دوستان زیادی در شمال غرب کشور که کار چاپ لفاف بسته‌بندی انجام می‌دهند، بسته‌بندی بیسکویت آنها  وقتی باز می‌شود لایه لایه از هم جدا می‌شود و یا نوار esey open (آسان باز شو) آن عمل نمی‌کند.

نورایی با اشاره به اهمیت بسته‌بندی در صادرات کالا گفت: امروزه در کشورهای توسعه یافته تمرکز بر زیبایی و جذابیت فروش کالا آخرین پارامتری است که در بحث بسته‌بندی به آن توجه می‌شود. بنابراین از مسئولین ، دوستان ، طراحان و چاپخانه‌دار‌ها خواهش می‌کنم با توجه به این موضوع در بحث بسته‌بندی رعایت حقوق مصرف‌کننده که یکی از موارد بسیار مهم و قابل اهمیت در صادرات کالا است را در نظر بگیرند.

وی گفت: در سال 2014 مبلغ 760 میلیارد دلار گردش مالی صنعت چاپ اعلام شده است و این در حالی است که  سهم خاورمیانه از این گردش مالی  9 درصد بوده است. اما این عدد 68میلیارد دلار بین چند کشور تقسیم شده است ؟ آنهایی که دست‌اندرکار هستند و عدد و ارقام صنف خودشان را دارند آیا می دانند ایران واقعاً چند در صد از این رقم را به خودش اختصاص داده است؟ به نظر می‌رسد از این 9 درصد سهمی به خود اختصاص نداده‌ایم در صورتی که این موضوع با توجه به جمعیت کشور، میزان دانش و میزان تولید تناقض دارد. بنابراین خطایی در محاسبات و برنامه‌ریزی‌ها وجود داشته که ما نتوانسته‌ایم سهم لازم را از این گردش مالی بگیریم.

نورایی با اشاره به گزارشی که تا سال 2026 وضعیت آینده چاپ را در جهان محاسبه کرده است گفت: با توجه به آمارهای موجود در این گزارش تا 10 سال آینده در تقسیم بندی چاپخانه‌ها، بسته‌بندی بیشترین سهم را در گردش مالی دارد.

 

این نشان می‌دهد استان آذربایجانشرقی در سرمایه‌گذاری درست عمل می‌کند. سرمایه گذاری چاپ بسته بندی در استان زیاد است ، چاپخانه‌های خوبی می‌شناسم، اساتید دیگر در کار نشر هستند.آنها هم رشد داشته اند . در بخش خدمات گردش مالی پایین آمده است اما مهم این است که چاپ بسته بندی رشد داشته است و سرمایه‌گذاری در آن جواب می‌دهد. اما میزان درآمد در رشته‌های مختلف چاپ در مناطق مختلف جهان چطور بوده است ؟ چاپ اوراق تجاری ، نشر، بسته بندی در منطقه خاورمیانه رشد خوبی داشته است و حداقل  درسه منطقه جهان ،اروپا نسبت به خاورمیانه پایین بوده است . و باز هم می بینیم سهم ایران از خاورمیانه چقدر است و قطعاً ایران با جمعیت تحصیل‌کرده و میزان گردش مالی باید سهم خود را بگیرد و اگر رقیب‌ ما ترکیه است تا پنج سال آینده اتفاقی در صنعت چاپ نمی‌افتد .

نورایی ادامه داد: ما در حال حاضر در صنعت لیبل رشد داشته‌ایم و با توجه به خریداری برندهای برتر ماشین‌آلات لیبل در آینده هم  رشد بسیار چشمگیری خواهیم داشت. با توجه به اینکه کیفیت چاپ لیبل در ایران تا چندسال آینده با دانش به وجود آمده رقیب نخواهد داشت، سفارش‌های کشورهای منطقه حتی ترکیه را خواهیم گرفت.

وی ادامه داد: پس از اتفاقات اخیر ترکیه بسیاری از سرمایه‌گذاران اروپایی از ترکیه به ایران نقل مکان کرده اند و تقاضایشان به ایران جهت سرمایه گذاری و کار است. ترکیه امنیت ندارد و درگیر مسائل سیاسی است. آمارها و سخنرانی‌های مقامات ترک نشان می‌دهد که سیاستمداران ترک به شدت دلخور ند از تحریم‌هایی که در چندسال اخیر بر علیه ایران اعمال شده است و 5میلیارد دلار سرمایه را از دست دادند.چشم‌انداز دارند که سال اول رفع تحریم‌ها رشد کمی خواهد داشت اما امیدوارند که تا  5 سال آینده دوباره 5میلیارد دلار است به ایران صادرات داشته باشند .بازار چاپ بازار قابل سرمایه‌گذاری است بازار لیبل رو به رشد است و کسی اگر می‌خواهد سرمایه‌گذاری کند در بخش لیبل سرمایه گذاری کند چون ما قطعاً سفارش‌های کشورهای منطقه ،حتی ترکیه خواهیم گرفت.

نورایی در پایان سخنان خود در این همایش طراحی را بغرنج ترین مسئله چاپ و صنعت چاپ در ایران دانست و گفت: .بسیاری ‌از خرابکاری‌ها و پایین بودن کیفیت چاپ به خاطر مشکلاتی است که در بخش طراحی مطرح است، نه بحث گرافیک و هنر آن، بلکه مسائل فنی این بخش است. طراحی برای چاپ مثل  طراحی صنعتی است. متاسفانه بسیاری طراحان ما پروفایل های رنگ را نمی‌شناسند در صورتی که این موارد باعث کاهش کیفیت کار چاپی می‌شوند.

 


نظرات در مورد:مدیرمسوول ماهنامه بسته بندی: بسیاری از سرمایه‌گذاران اروپایی از ترکیه به ایران نقل مکان کرده اند

نام شما:
نظر شما:
افزودن نظر

   

 

 

 

 

 

 

   
            
 
روزنامه رسمی کشور