- Advertisement -

- Advertisement -

افزایش بهای زینک در مقایسه با یک ماه و نیم گذشته

افزایش قیمت زینک در بازار ( افزایش ۴۰ درصد آن)

0 776

به گزارش sepi ؛ غلامرضا شجاع مدیرعامل شرکت تعاونی لیتوگرافان با اشاره به بهای زینک در مقایسه با یک ماه و نیم گذشته حدود ۴۰ درصد در بازار افزایش قیمت داشته استوی ادامه داد : حدود یک ماه و نیم گذشته هر ورق زینک در بازار به قیمت ۲۲ هزار تومان خرید و فروش می ‌شد اما در حال حاضر بهای زینک کالا به ۳۱ تا ۳۲ هزار تومان و برخی زینک‌ های کم ‌کیفیت تا ۳۰ هزار تومان رسیده است.

شجاع با بیان اینکه نوسان بهای زینک مشکلات زیادی برای لیتوگرافان ایجاد کرده است، افزود : لیتوگرافان به‌ عنوان بخشی از تولیدکنندگان کشور نیازمند زینک هستند و این کالای استراتژیک باید با قیمت مناسب میان آن‌ ها توزیع شود تا در قیمت نهایی کتاب و سایر محصولات شاید افزایش قیمت زیادی نباشیم.

وی همچنین به توزیع زینک در شرکت تعاونی لیتوگرافان اشاره کرد و گفت: اکنون زینک چینی درجه یک که به آمریکا و اروپا صادر می ‌شود، به قیمت ۲۵ هزار تومان برای اعضای تعاونی توزیع می‌ شود و تا مدتی موجودی خواهیم داشت.

شجاع تاکید کرد: البته ما سه ماه قبل هم ثبت ‌سفارش کردیم اما در بروکراسی اداری باقی ماند و باطل شد و مجددا ثبت ‌سفارش کرده‌ ایم؛ ولی با وجود اینکه هیچ نوع ارز دولتی و نیمایی نخواستیم، هنوز جوابی از بانک مرکزی دریافت نکرده‌ ایم.

وی با بیان اینکه قصد داریم زینک ‌ها را با ارز اشخاص یعنی ارز آزاد به کشور وارد کنیم، افزود: چند نرخی بودن قیمت ارز یکی از دلایل اصلی طولانی شدن روند ثبت ‌سفارش‌ ها شده است و تک ‌نرخی شدن ارز به غیر از برای مواد غذایی و دارو می ‌تواند تا حد زیادی به مشکلات ثبت ‌سفارش‌ ها سامان بدهد.

به گفته شجاع، چند نرخی بودن ارز موجب شده است که در کار تولید کارشکنی شود و صنایع کوچک و خرد آسیب ببینند زیرا اغلب آن ‌ها منتظر مواد اولیه هستند تا بتوانند کالاهای مورد نیاز کشور را تولید کنند اما مشکلاتی از این قبیل مانع فعالیت آن ‌ها شده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.