- Advertisement -

- Advertisement -

تصمیمات سلیقه‌ای دولت، صادرات محصولات چاپی ایران را محدود کرد

0 662

رئیس اتحادیه صادرکنندگان صنعت چاپ با اشاره به ممنوعیت واردات برخی مواد اولیه چاپ گفت: تصمیمات سلیقه‌ای دولت در این زمینه منجر به این شد که نتوانیم مواد اولیه لازم برای تولید برخی محصولات چاپی که اتفاقاً بازار صادرات خوبی داشتند‌، را بدست بیاوریم.

به گزارشSepi به نقل از  آژانس خبری چاپ و بسته بندی ایران، بابک عابدین رئیس اتحادیه صادرکنندگان صنعت چاپ ایران در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا،‌ از کمبود مواد اولیه باکیفیت برای تولید برخی محصولات چاپی که در سال‌های گذشته موفق به صادرات آن‌ها به کشورهای همسایه شدیم،‌ خبر داد و گفت: متأسفانه صادرات صنعت چاپ ایران اکنون به صادرات مواد اولیه خام آن هم در زمینه‌های پلیمری و کاغذهای پلیمری محدود شده است.

وی ادامه داد: متأسفانه برخی تصمیمات دولتی که سلیقه‌ای است،‌ منجر به بروز مشکلاتی در صنعت‌های مختلف می‌شود‌. مثلاً می‌گویند اقتصاد مقاومتی اما اقتصاد مقاومتی را تنها در محدود کردن واردات می‌دانند، در حالیکه واردات مواد اولیه و واسطه‌ای در زنجیره تأمین و چرخه تولید کشور استفاده می‌شود. ممنوعیت واردات باید محدود به کالاهایی شود که مشابه تولید داخلی دارند، اما کالاهایی که در زنجیره تأمین و تولید استفاده می‌شود،‌ نیز محدود شده‌اند‌، مثل کاغذ و مقوا یا مرکب‌های خاص که برای بسته‌بندی دارویی بهداشتی یا صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

عابدینی تصریح کرد:‌ همچنین دولت در سیستم عرضه و تقاضای محصولات نیز دخالت کرده است. وزارت صنعت اعلام کرده است کسانی که کالایی را سال گذشته وارد کرده‌اند،‌ امسال هم می‌توانند واردات آن را به همان میزان سال گذشته‌، ثبت سفارش کنند اما اگر وارد نکرده باشند نمی‌توانند. بنابراین دولت  دست تجار را بسته است؛ از همین روست که عرضه برخی کالاها در کشور اندک شده و با کاهش قیمت دلار قیمت کالاها نیز کاهش پیدا نمی‌کند.

وی افزود: مدیران دولتی بیانات رهبر انقلاب را به صورت سلیقه‌ای استفاده می‌کنند. اقتصاد مقاومتی به ما می‌گوید چرخه اقتصاد و تولید را بگردانیم، نه اینکه خودمان را فلج کنیم. ما تا نتوانیم مواد اولیه مورد نیاز تولید را وارد کنیم،‌ نمی‌توان صادراتی داشته باشیم.

عابدینی در پاسخ به اینکه این محدود در واردات به دلیل نظارت بیشتر بر استفاده‌کنندگان از ارز بوده است،‌ گفت:  برای واردات رسمی به کشور ثبت سفارش انجام می‌شود و ارز به مقدار و مبلغ مشخص اختصاص می‌یابد. بعد از ورود کالا به گمرک نیز استانداریابی و سنجش هزینه‌ها انجام می‌شود،‌ حقوق و عوارض گمرکی پرداخت می‌شود و در تمامی مراحله شناسایی و نظارت وجود دارد؛ بنابراین راهی برای تخلف وجود ندارد.

وی گفت: دولت باید روی کسانی نظارت کند که ارز را می‌گیرند، اما کالا نمی‌آورند یا کالای دیگری می‌آورند، این‌ها مخل اقتصادی هستند. در خارج از کشور تحریم‌های بانکی بسیار شدیدی وجود دارد که به بانک‌ها اجازه نمی‌دهند اسناد برای ایران صادر شود. دور زدن این تحریم‌ها دشوار است، روش‌هایی که برای تأمین مواد اولیه به‌کار می‌گیریم‌، بسیار پیچیده است،‌ در این شرایط در داخل کشور نیز مشکلات بر سر راه بسیار است.

عابدینی با اشاره به کاهش تولید محصولات چاپ در کشور گفت: قیمت برای مصرف‌کننده نهایی بالا رفته است، زیرا قیمت مواد اولیه تولید افزایش یافته است. در محصولات چاپی قیمت مواد اولیه ۸۰ درصد قیمت کل را تشکیل می‌دهد و ۱۰ تا ۱۵ درصد مابقی را اجرت محاسبه می‌کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.