- Advertisement -

- Advertisement -

تعطیلی روز به روز چاپخانه ها (مسئولان به داد صنعت چاپ برسند )

گفت و گو با منوچهر یارعلی، مدیر چاپخانه و فعال حوزه چاپ

0 880

مدیر چاپخانه کارگری هفتم تیر گفت: اگر مسئولان به داد صنعت چاپ نرسند، آینده حوزه چاپ، مشخص نیست. ما در ماه‌ های اخیر؛ شاهد تعطیلی برخی از چاپخانه های همسایه خود هستیم؛ زیرا مشکلات متعدد در این صنعت نفس چاپخانه‌ داران را گرفته است.

به گزارش sepi ؛ منوچهر یارعلی، چاپخانه‌دار و فعال حوزه چاپ در نشست با ایبنا، با توجه به کاهش تیراژ کتاب طی سال ‌های اخیر گفت: تا قبل از شیوع بیماری کرونا در‌حالی‌که در گذشته‌ ای نه چندان دور، کتاب ‌ها در ۵۰۰۰ نسخه چاپ می‌ شدند تیراژ‌ها آنها به ۵۰۰ نسخه رسیده بود و اکنون باز هم شاهد کاهش بیشتر تیراژ کتاب‌ ها هستیم.

وی با بیان کافی نبودن تسهیلات دولت در وضعیت کنونی بازار کتاب و میزان توان کم ناشران در انتشار کتاب نقش به‌سزایی دارد ادامه داد: اصلاح زیرساخت‌ ها، یکی از ضروریات این روزهای صنعت چاپ و نشر کشور به‌شمار می ‌آید که متاسفانه هزینه‌ای برای اصلاح آن‌ نمی ‌شود.

یارعلی با طرح این موضوع که صنعت چاپ و نشر این‌روزها در حال ورشکستگی است، عنوان کرد: اگر مسئولان به داد این صنعت نرسند، آینده به‌خصوص در حوزه چاپ، مشخص نیست. ما در ماه‌ های اخیر؛ شاهد تعطیلی برخی از واحدهای صنفی همسایه خود هستیم؛ زیرا مشکلات متعدد در این صنعت نفس چاپخانه‌ داران را گرفته است.

مدیر چاپخانه کارگری هفتم تیر با بیان اینکه به‌دنبال شیوع بیماری کرونا، حدود چهار چاپخانه در یک منطقه به‌دلیل رکود و فشارهای اقتصادی تعطیل شده ‌اند، گفت: تا به‌حال سابقه نداشته‌ است که در مدت چهار–پنج ماه، سه یا چهار چاپخانه در باز‌ه‌ های زمانی نزدیک به هم بسته شوند و این موضوع از نتایج زیان‌بار بیماری کرونا بود که شاهد آن هستیم.

یارعلی ادامه داد: ما همکاری داشتیم که حدود ۷۰ سال در این صنف کار می‌کرد اما اخیرا به‌دلیل مشکلات زیادی که بر سر راهش وجود داشت، از ادامه کار سرد و دلزده شده و سرقفلی چاپخانه‌ خود را به یک میوه‌فروشی فروخته است. همچنین چاپخانه‌ای با ۲۰ سال سابقه که در همسایگی ما قرار داشت، دستگاه‌های خود را فروخته و ملکش را به چایخانه تبدیل کرده زیرا معتقد است که سود این کارها بیشتر است.

مدیر چاپخانه کارگری هفتم تیر همچنین به تجربه ۴۰ ساله فعالیت خود در صنعت چاپ اشاره کرد و افزود: کرونا بر صنایع و واحدهای تولیدی تاثیرات زیادی گذاشته است، در این میان برخی از صنایع با توجه به ذخایر و میزان درآمدی که داشتند، توانستند دوام بیاورند اما صنعت چاپ صنعتی است که واحدهای ضعیفی را در بر می‌گیرد.

وی در این زمینه توضیح داد: برخی واحدهای چاپ تنها با دو کارگر مشغول کار هستند زیرا هزینه‌ها بالا رفته است و به‌دنبال افزایش نرخ مالیات و بیمه و سایر هزینه‌ها کارگران خود را تعدیل کرده‌اند تا بتوانند روی پای خود بایستند اما باز هم با مشکلات کوچک و بزرگ دست و پنجه نرم می‌کنند.

این فعال حوزه چاپ با بیان اینکه افق روشنی پیش‌روی صنعت چاپ نیست مگر اینکه دولت به داد این صنعت برسد، گفت: به‌دنبال شیوع بیماری کرونا، بخش زیادی از صادرات و واردات کالاها در دنیا تحت تاثیر قرار گرفته است و از آنجایی که تقریبا ۹۰ درصد مواد اولیه این صنعت از خارج کشور تامین می‌شود، فعالان این حوزه با چالش‌های جدی روبه‌رو هستند.

یارعلی یادآور شد: انبارهای بسیاری از کالاهای ضروری صنعت چاپ مانند کاغذ و مرکب تقریبا خالی شده است و به‌همین دلیل شاهد دو برابر قیمت مرکب شده‌ایم. این درحالی‌ است که برای دستمزدها ما فقط حدود ۱۰ درصد به قیمت‌ها افزوده‌ایم اما قیمت مواد مصرفی مورد نیاز ما چند برابر شده است.

 

لزوم پویایی چاپخانه ها در بحران‌

مدیر چاپخانه کارگری هفتم تیر همچنین درباره لزوم پویایی چاپخانه ها و به‌روزرسانی آن‌ها گفت: اکنون حدود ۸۰ درصد چاپخانه های ما در مناطق مرکزی هنوز بافت سنتی دارند و از آنجایی که شیوه چاپ کتاب در سال‌های اخیر از افست به چاپ ریسو و چاپ دیجیتال حرکت کرده‌ است، بسیاری از چاپخانه ها کار خود را از دست داده‌اند.

وی با اشاره به فعالیت بسیاری از کارگاه‌ های چاپ در حوزه چاپ دیجیتال افزود: در نزدیکی چاپخانه‌ ما کارگاهی وجود دارد که دو دستگاه ریسو و یک دستگاه چاپ دیجیتال دارد و کتاب‌ها را در شمارگان ۲۰۰ تا ۲۵۰ نسخه چاپ می‌کند و با این کار، هم هزینه‌های خود را کاهش داده است و هم سفارش جذب می‌کند.

یارعلی با بیان اینکه بسیاری از دستگاه‌های چاپ گران‌قیمت هستند، عنوان کرد: برخی از دستگاه‌های افست یک تا دو میلیارد تومان قیمت دارند و برای چاپخانه ‌دار به‌صرفه نیست که کتاب‌ها را در ۲۰۰ یا ۳۰۰ نسخه چاپ کند. به همین دلیل بخش عمده سفارش‌ها محدود به کارگاه‌های دیجیتال یا کارگاه‌هایی که دستگاه سبک دارند کشیده شده است.

وی در این زمینه ادامه داد: از سوی دیگر برخی از دستگاه‌های چاپ هم قدیمی هستند و چاپخانه‌دار دیگر قدرت ندارد که کارگاه و مجموعه خود را تغییر شکل بدهد و ماهیت فعالیت خود را عوض کند و تنها با وجود نقدینگی می‌توانند از این وضعیت رها شوند.

مدیر چاپخانه کارگری هفتم تیر با اشاره به امکان کمک دولت برای به‌روزرسانی چاپخانه ها گفت: اگر دولت بتواند تسهیلاتی بدهد که چاپخانه ها بتوانند خود را مجهز کنند، این امکان وجود دارد که بتوانند در جذب سفارش و مشتری موفق باشند؛ در غیر این صورت توان این کار را به‌مرور از دست می‌دهند.

این فعال حوزه چاپ همچنین درباره لزوم اهمیت چاپخانه‌ دار برای به‌روز شدن دستگاه ‌ها و ماشین‌آلات به تناسب تغییرات دنیای دیجیتال، یادآور شد:‌ برخی چاپخانه‌ داران علاقه‌مند به انجام این کار هستند اما به‌دلیل تحریم‌های ظالمانه علیه ایران، به‌سختی می ‌توانند به نمایشگاه‌ های خارجی بروند و از کشورهای دیگر دستگاه‌ خریداری کنند که از جمله مشکلات این حوزه است.

 

پیشنهادهایی برای تمهیدات دولت در صنعت چاپ

وی با بیان اینکه دولت می‌تواند با کمک در قالب وام و تسهیلات مالی به دست‌اندرکاران صنعت چاپ از ادامه سیر نزولی فعالیت در این حوزه بکاهد، گفت: دولت می ‌تواند پرداخت اقساط تسهیلات را طولانی مدت کند یا شرایطی ایجاد کند که بعد از اعطای وام یک دوره تنفس به چاپخانه‌ دار بدهد و زمان یک‌ساله برای بازپرداخت‌ها در نظر بگیرد.

یارعلی افزود: پیش‌بینی تنفس برای بازپرداخت وام‌ چاپخانه ها موجب می ‌شود که چاپخانه ها بتوانند مشکل ساختاری خود را رفع کرده و روی پای خود بایستند و واحدهایی که آسیب دیدند، زیرساخت‌ های خود را محکم کنند تا کار آن‌ ها به تعطیلی و ورشکستگی منجر نشود.

وی با اشاره به بخش دیگر مشکلاتی که چاپخانه ها با آن درگیر هستند، توضیح داد: امسال حقوق ‌ها حدود ۲۷ درصد رشد داشت و بالا رفتن همه هزینه‌ ها برای یک چاپخانه ‌دار، خیلی گران تمام می ‌شود زیرا ما هزینه ‌های اداری، مواد و کالا، حقوق کارگران و… را داریم و درحالی که همه نرخ‌ ها افزایش داشته اما درآمدهای ما حتی ۱۰ درصد هم بالا نرفته است.

یارعلی با بیان اینکه بسیاری از شرکت‌ ها و چاپخانه ها وقتی می ‌بینند درآمدشان بالا نیست، مجبور به تعدیل نیرو می‌ شوند، عنوان کرد: زمانی که چاپخانه‌ دار نمی ‌تواند حقوق کارگران خود را پرداخت کند، نیروهای خود را مرخص می‌ کند و برخی دیگر به ‌زور مقاومت می‌ کنند و کارگران خود را حفظ می ‌کنند؛ زیرا هر کارگری چندین نفر عضو خانواده دارد و بیکاری آن‌ها مشکلات زیادی را برای آن‌ها به‌همراه خواهد داشت.

مدیر چاپخانه کارگری هفتم تیر تاکید کرد: الان زمانی است که دولت باید به داد فعالان این حوزه برسد. باید بگویم تسهیلاتی که اکنون دولت می ‌دهد اصلا کافی نیست. اطلاع دارم که برای بیمه بیکاری تقریبا هیچ کارگری آن را دریافت نکرده و حتی وام ‌هایی که دولت پرداخت می‌ کرد تقریبا ۱۰ درصد چاپخانه ها موفق به دریافت آن شده ‌اند و باقی نتوانستند استفاده کنند.

یارعلی با بیان اینکه دولت باید مشکلات پرداخت وام‌ ها را برطرف کند، گفت: اگر این وام‌ ها به موقع در اختیار واحدهای چاپی قرار گیرد تا صاحبان مشاغل مشکلات هزینه‌ های خود را برطرف و حقوق کارگران خود را پرداخت کنند، تا حدی زیادی مشکلات فعالان این حوزه برطرف می ‌شود چون چاپخانه ها با مشکل نقدینگی روبه‌رو هستند.

وی همچنین به فعالیت برخی ارگان‌ ها که مخل کار تولیدی‌ ها هستند اشاره کرد و یادآور شد: مالیات ارزش افزوده برای یک چاپخانه‌ حدود ۴۰۰ میلیون تومان برآورد شده‌ است؛ در حالی که کل دستگاه‌ های این چاپخانه ۴۰۰ میلیون تومان هم نمی ‌شود و چاپخانه‌ دار حتی اگر دستگاه‌ های خود را بفروشد، باید از جیب بگذارد تا مالیات پرداخت کند و دولت با استفاده از نظرات کارشناسان متخصص یا پیشکسوتان این حوزه موانع فعالیت در این حوزه را بر طرف کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.