- Advertisement -

- Advertisement -

حال ناشران خوب نیست/صنعت نشر نیازمند حمایت هدفمند

0 1,021

چهاردهمین نمایشگاه کتاب گیلان در حالی پذیرای علاقمندان و دوستداران کتاب است که بسیاری از ناشران به دلیل گرانی کاغذ و مشکلات این حوزه با رکود عرضه و تقاضا روبرو شده و گرانی کتاب متاثر از قیمت کاغذ بر مشکلات این حوزه افزوده است.
بیش از ۴۰۰ ناشر کشوری و استانی در نمایشگاه کتاب گیلان کتب خود را عرضه و امیدوار به فروش آن در قالب نمایشگاه هستند و این درحالی است که بسیاری از ناشران حاضر بازدید مخاطبان را بسیار کمتر از سال‌های گذشته دانسته و معتقدند که فروش کتاب نیز کم شده است.

علی‌اصغر علیزاده در گفت و گو با شبستان با اشاره به مشکلات حوزه نشر خواستار حمایت جدی دولت از این حوزه شد و بیان کرد: اگر تصمیمی جدی اتخاذ نشود، حوزه نشر با مشکلاتی مواجه و دوره نشیب را طی خواهد کرد.

مدیرمسئول انتشارات گپ برپایی نمایشگاه کتاب را رویدادی مهم در حمایت از کتاب دانست و افزود: هزینه‌هایی که ناشران برای شرکت در نمایشگاه متحمل می‌شوند زیاد است و باید با حمایت دولت این هزینه‌ها کاهش یابد.

وی با بیان اینکه نمایشگاه کتاب عاملی تاثیرگذر در توزیع کتاب است افزود: رویدادهایی مانند نمایشگاه کتاب استانی در وضعیت ناشران شهرستانی و ترویج مطالعه تاثیرگذار است.
علیزاده توزیع مناسب کتاب را یکی از تاثیرات برپایی نمایشگاه کتاب دانست و بیان کرد: سیستم توزیع کتاب در کشور دارای مشکلاتی است و برپایی نمایشگاه کتاب و حضور فعال ناشران تا حدی از این مشکلات می‌کاهد.

اکبر دهسرایی با اشاره به کمرنگ شدن حمایت‌ها از حوزه نشر تاکید کرد: گران شدن غیرمنطقی کاغذ، بسیاری از فعالان این حوزه را جهت ادامه کار دچار تردید کرده است.
مدیرمسئول انتشارات دهسرا که دو نسل است در این صنعت فعالیت می‌کنند با بیان اینکه مشکلات زندگی موجب شده تا دغدغه فرهنگ کم شود تصریح کرد: این روزها خریدهای حمایتی از سوی فرهنگ و ارشاد و اداره های دولتی هم بسیار اندک شده است.

وی با بیان اینکه حال ناشران خوش نیست گفت: فضای خوبی بر صنعت نشر استان حکم‌فرما نیست و نیازمند حمایت و نظارت جدی است.

گران شدن قیمت کاغذ در واقع نگرانی اکثریت ناشران حاضر در نمایشگاه است که خواستار حمایت جدی دولت از صنعت نشر بودند که روزهای افول خود را می‌گذراند. اگر حمایت‌های لازم از این حوزه نباشد، حلقه‌های ‌نشر بیش از بیش از هم خواهد گسیخت. صنعت نشر یک کار فرهنگی و اقتصادی است و ناشر انتظار بازگشت سرمایه‌اش را در این کار فرهنگی دارد. اگر سرمایه‌ اولیه برنگردد، حوزه نشر تعطیل شده و این چیز عجیبی نیست.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.