اخباراخبار چاپ

حضور ربات‌ها در صنعت چاپ در آینده!!!

استفاده از ربات‌ها در نمایشگاه دروپا2024

به گزارش سپی به نقل از ایبنا، هومن محمدی نایب رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان صنعت چاپ با اشاره به حضور در نمایشگاه دروپا ۲۰۲۴ عنوان کرد: یکی از ویژگی‌ های نمایشگاه امسال، استفاده از ربات‌ها در بخش تکمیلی خدمات صنعت چاپ، همچنین حمل و نقل کالاها بود.

وی افزود: ربات‌ها در بخش ماشین جعبه ‌چسبانی حضور پررنگی داشتند و به جای اینکه اپراتور جعبه را در دستگاه بچیند، ربات آن را می‌چید و در بخش پایانی نیز ربات‌ها کارتن می‌کردند.

بیشتربخوانید: نمایشگاه دروپا در راه است.

محمدی با نقش آفرینی ربات در صنعت چاپ در حوزه ماشین‌های صحافی و دیجیتال، گفت: پیش‌بینی می‌شد ماشین دیجیتال خیلی پیشرفته در این نمایشگاه عرضه شود؛ بنابراین در سال‌های نه‌چندان دور این دستگاه‌ها جای خود را در بازار ایران باز خواهند کرد.

به‌گفته وی، ربات‌ها انتقال پالت‌ها و جعبه‌ها را به شکل خودکار انجام می‌دادند و در غرفه‌های مختلف تعداد درخورتوجهی از آن‌ها وجود داشت؛ به‌طوری که ربات‌ها به جای نیروی انسانی از طریق سیستم هوش مصنوعی کار تکمیلی را انجام می‌دادند.

محمدی ادامه داد: در بخش کتاب نیز شاهد بودیم، ربات‌ها بعد از چاپ و بسته‌بندی، کتاب‌ها را داخل کارتن قرار می‌دادند. به شکل کلی می‌توان پیش‌بینی کرد این صنعت به سمت استفاده از ماشین‌آلاتی می‌رود که اتوماتیک‌تر باشد و به کاربر نیازی نباشد.

به‌گفته وی، در ایران نمی‌توان در مدت زمان کوتاه همه دستگاه‌ها را دیجیتال کرد، زیرا به قطعات، خدمات پس از فروش و نگهداری هم نیاز دارد، باید ابتدا در کشور زمینه‌سازی کنیم؛ زیرا امروزه دنیا به سمت دیجیتالی شدن، سیستماتیک‌تر شدن و رباتیک شدن می‌رود.

محمدی همچنین درباره دستاوردها و ثمرات حضور در دروپا ۲۰۲۴، گفت: آشنایی با فناوری‌های روز دنیا، مطلع شدن از سمت و سوی صنعت چاپ در سطح بین‌الملل در این بازدیدها اهمیت داشت، در این رویداد متوجه شدیم که به‌روز شدن چقدر مهم است و بی‌اعتنایی به آن موجب می‌شود از دنیا عقب بیفتیم.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا