- Advertisement -

- Advertisement -

سوالهای بسیار فعالان چاپ درباره آینده قیمت کاغذ

نوسانات قیمت کاغذ تحریر

0 841

به گزارش sepi  به نقل از خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم،‌ این روزها بسیاری از فعالان چاپ و نشر درباره آینده قیمت کاغذ چاپ و تحریر سؤال می‌کنند؛ از ابتدای سال ۹۹ با افزایش ۳۰ تا ۴۰ درصدی نرخ ارز، قیمت انواع کاغذ و مقوا تقریبا به همین میزان افزایش داشته است. در این بین قیمت کاغذ تحریر نوسانی کمتر از ۱۰ درصد داشته است و هر بار قیمت این کاغذ سیر صعودی گرفته پس از چند روز دچار توقف شده است.

کارشناسان بر این باورند که با وجود افزایش قیمت کاغذ چاپ و تحریر از ابتدای سال تاکنون،‌ قیمت این نوع کاغذ غیر واقعی و کمتر از قیمت تمام شده امروز است. در ادامه با یک محاسبه ساده متوجه خواهیم شد که دلیل قیمت پایین کاغذ تحریر چیست؟

قیمت کمینه‌ انواع کاغذ تحریر برای تحویل به بندرعباس بین تنی ۷۵۰ تا ۸۰۰ دلار است. این قیمت پس از هزینه‌های ترخیص و حمل به تهران و سایر هزینه‌ها بین تنی ۸۲۵ تا ۸۷۰ دلار خواهد بود. کف قیمت دلار نیمایی یا صادراتی حداقل ۲۲ هزار تومان است و با این فرض فوق قیمت تمام شده هر کیلوگرم کاغذ تحریر نباید از کیلویی ۱۸ هزار تومان کمتر باشد. ضمن اینکه در حالت عادی سود تاجر و هزینه‌ فرصت سرمایه‌گزاری او نیز باید به این مبلغ اضافه شود. اما وقتی به قیمت کاغذ تحریر در بازار نگاهی می‌اندازیم، متوجه می‌شویم که در هفته‌های گذشته قیمت کاغذ تحریر بین کیلویی ۱۴ تا ۱۵ هزار تومان در نوسان بود و حباب منفی‌ای حدود ۳۰ درصد نسبت به قیمت روز این کالا دارد.

هنگامی که قیمت هر کیلوگرم تحریر را با انواع دیگر کاغذ و مقوا مقایسه کنیم، متوجه می‌شویم که بهای هر کیلوگرم تحریر حتی نسبت به مقوای پشت طوسی نیز ارزان‌تر است.

شاید بسیاری در تحلیل دلیل ارزان‌ بودن کاغذ تحریر بحث کاهش مصرف را مطرح کنند. هر چند کاهش تقاضا در تعادل قیمت پارامتر مهمی است، اما هیچ‌گاه این پارامتر باعث ایجاد حباب منفی طولانی‌ مدت نخواهد شد؛ یعنی در هنگام رکود، تاجر حاضر است کالای خود را بدون سود بفروشد اما حاضر به ضرر ۳۰ درصدی نخواهد بود. مؤید این دلیل، روند قیمت کاغذ گلاسه است که آن هم در بخش مصرف دارای رکود جدی بوده اما قیمت هر کیلوگرم گلاسه از حدود ۱۵ هزار تومان در ابتدای سال به کیلویی ۲۴ هزار تومان رسیده است و کاهش مصرف سبب ایجاد حباب منفی در قیمت آن نشده است.

کارشناسان بر این باورند که یکی از دلایلی که در این ماه‌ها قیمت تحریر در بازار آزاد را پایین نگه داشته است، عرضه کاغذ دولتی به ناشران است. قیمت عرضه یارانه‌ای این کاغذ به ناشر کیلویی شش هزار تومان است و البته قرار است با ساز و کار نظارتی کاغذ به بازار آزاد راه نیابد. اما به نظر می‌رسد این کاغذها به هر ترتیب راه خود را به بازار آزاد باز می‌کنند. ناشری که کاغذ را به نرخ دولتی خریده، وقتی آن را به کیلویی ۱۳ هزار تومان به دلال غیر رسمی می‌فروشد، سودی بیش از ۱۰۰ درصد کرده و دلال نیز در رقابت با تاجر قیمت را می‌شکند و بازار را به دست می‌گیرد.

کارشناسان بازار کاغذ معتقدند که در وضعیت فعلی کمتر تاجری اقدام به سرمایه‌گذاری روی کاغذ تحریر و ورود نیمایی آن می‌کند. از طرفی ارز دولتی دیگر به کاغذ تحریر اختصاص نمی‌یابد و اتحادیه‌ها صرفاً در حال توزیع محموله‌های قبلی هستند. بسته به اینکه حجم این محموله‌ها چقدر باشد و بازار مصرف چه زمانی رونق بگیرد، دوره حباب منفی ممکن است تا شش ماه زمان به طول بیانجامد. البته پس از آن با بازاری مواجه خواهیم بود که به یک‌باره عرضه در آن متوقف شده و سفارش‌ در راهی هم وجود نخواهد داشت. آنگاه زمانی است که قیمت به سرعت واقعی شده و حتی می‌تواند تا ۵۰ درصد حباب مثبت داشته باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.