مقالاتمقالات چاپ

صحافی طلاکوب

آشنایی با طلا‌کوبی

آشنایی با طلا‌کوبی :

طلا‌‌کوبی را می‌توان از زیر مجموعه‌های صحافی دانست. طلاکوبی یکی از هنر‌هایی است که صحاف‌ها با آن به طور کامل آشنایی داشته‌اند. انواع مختلف از جلد‌ها را برای حفاظت و زیبایی کتاب به کار می‌برند که جلد‌های طلاکوبی شده از با ارزش و زیبا‌ترین آن‌ها خواهد بود.

از خدمات طلاکوبی علاوه بر جلد کتاب، در برگه‌ها و برای نوشتار نیز استفاده می‌شود. به کار بردن طلا در چاپ و تعمیر کتاب‌ها از گذشته برای کتاب‌هایی به کار می‌رفته که ارزش بالایی داشته‌اند و این موضوع با سپری شدن زمان هم‌چنان پابرجا است و در زمان حال نیز برای کتاب‌های خاصی از این هنر جذاب استفاده می‌شود.

نوشته های مشابه

طلاکوبی در گذشته پیچیدگی بالایی داشته و هر کسی نمی‌توانسته از پس این کار به درستی بر بیایید. طلاکوبی جلد به این صورت بوده که طلا را میان قالب و جلد چرمی قرار می‌‌دهند و در اثر فشار قالب و در زمان مشخص، طلای به کار رفته با جلد چرمی ترکیب شده و جذب چرم خواهد  می‌شده است.

به طور کلی جلد‌هایی که با استفاده از طلاکوبی تهیه می‌شوند در شاخه جلد‌های ضربی شناخته می‌شوند. نوع ضربی تنها یکی از انواع جلد‌هایی است که برای کتاب‌ها مورد استفاده بوده است.

ابزرهای مورد استفاده در طلاکوبی :

در صحافی سنتی که طلاکوبی هم یکی از زیر شاخه‌های آن است، برای ساخت یک جلد ضربی از چرم، قالب‌های مخصوص که به صورت دستی تولید می‌شدند و طلا استفاده می‌شده است. قالب به کار رفته در این روش را ضرب می‌نامند و عموماً از پودر طلا یا طلای خرد شده در قطعات ریز استفاده می‌کرده‌اند.

اما طلاکوبی امروزه با روشی کاملا متفاوت انجام می‌گیرد که دشواری بسیاری کم‌تری را برای صحاف خواهد داشت. دستگاه‌های مخصوص طلاکوبی جایگزینی برای قالب شدند و خدمات طلاکوبی را در زمانی بسیار کم‌تر و با دقت بسیار بالا انجام می‌دهند.

انواع مختلفی از دستگاه‌های موجود است که به صورت دیجیتالی یا دستی طلاکوبی را انجام می‌دهند و کاربرد زیادی در صحافی‌ها دارند.

دستگاه صحافی طلاکوب چیست و انواع آن کدام است و عمدتا برای چه کاری استفاده می گردد؟

دستگاه صحافی طلاکوب امروزه در صنعت صحافی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. به دلیل اینکه طلاکوبی روی جلدهای گالینگور باعث بالا رفتن کیفیت کار شده و بر زیبایی آن می افزاید. یکی از مزایای دستگاه صحافی طلاکوب این است که سبب می شود درصد کپی برداری از روی کتاب صحافی شده به مقدار چشمگیری کاهش یابد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا