معرفی کتابمعرفی کتاب چاپ

کتاب آشنایی با صنعت نشر و چاپ دیجیتال

کتاب آشنایی با صنعت نشر و چاپ دیجیتال

معرفی کتاب آشنایی با صنعت نشر و چاپ دیجیتال

در کتاب آشنایی با صنعت نشر و چاپ دیجیتال، به تالیف غلامرضا ایمانی و امیر بهاری، با صنعت نشر و چاپ دیجیتال، که یک زبان نو است، آشنا می‌شویم. زبانی که باید بتوانیم با آن سخن بگوییم زیرا جهانی که در پیش روی ما در حال تغییر و تحول است به این زبان حرف می‌زند.

دیجیتال یک مفهوم تازه و یک روش استدلال است. در واقع نوعی نگاه متفاوت و به تمامی ابعاد زندگی است. دیجیتال مجموعه راهکارهای جدیدی است که در صنایع مختلف قد علم کرده‌اند و روش‌های پیشین را به چالش می‌کشند و تغییر می‌دهند. با این تعاریف، این ما هستیم که در آینده اهداف خود را در قالب راهکارهای دیجیتال، دنبال خواهیم کرد. در این میان چاپ دیجیتال از این انقلاب – انقلاب دیجیتال – زاده می‌شود و به همین واسطه مفهومی فراتر از یک روش چاپی را در دل خود جای داده و دنبال می‌کند به همان مقدار که مفهوم کلی دیجیتال از گستردگی برخوردار است. چاپ دیجیتال نیز عریض و طویل می‌شود و پر و بال خود را در قلمروهای مختلفی می‌گشاید.

به پشتوانه فرهنگ جدیدی که انقلاب دیجیتال در دنیای امروزی پرورانده است این شیوه چاپ نیز نگاه مخاطب را به تمامیت موضوع چاپ نشانه می‌گیرد و نوع تفکر و انتظار سفارش دهنده را از یک محصول چاپی تغییر می‌دهد. به طوری که همه فرایند تولید از خلق یک ایده در ذهن انسان تا تولید و اجرا را دوباره تعریف می‌کند. پس طبیعی است که دیدگاه چاپ دیجیتال با شیوه‌های رایج چاپ‌های پرتیراژ که بازار هدفشان تولید انبوه است متفاوت باشد.

سی‌سال قبل زمانی که قلب انقلاب دیجیتال آغاز به تپیدن کرده کسی فکر نمی‌کرد این تکنولوژی با این سرعت بتواند مرزهای ترقی را در صنایع مختلف در نوردد. اما پتانسیل قوی و آینده روشنی که در نهان این تکنولوژی نهفته است، راه را برای افراد خلاق باز کرد تا هر چه سریعتر قابلیت‌های این شیوه را در مسیرهای مختلف به کار ببندند. در کتاب آشنایی با صنعت نشر و چاپ دیجیتال، با این صنعت آشنایی بیشتر پیدا کرده و با دنیای چاپ دیجیتال، تعاریف انواع روش‌های آن و کاربردهای متنوع این شیوه به‌سوی آینده قدم بر می‌دارید.

نوشته های مشابه

امروزه چاپ دیجیتال در سطح وسیعی بوده و امکان چاپ سفارشات کم تیراژ و حتی سفارشات شخصی و محدود را فراهم کرده است و به این وسیله، امکان سرویس‌دهی به مشتری بر حسب تقاضا نیز فراهم شده است و به این طریق ناشر امکان سفارش چاپ خود را در هر چند نسخه‌ای که لازم باشد دارد و نیازی به انبارکردن و چاپ با تیراژ بالا نیست. تمام این پیشرفت‌ها به همراه یکدیگر باعث شده تا طراحی و چاپ و نشر بسیار ساده‌تر و سریع‌تر انجام شود و در دسترس عموم قرار گیرد.

این روش موجب انقلاب در سیستم نشر قرن بیست‌ویکم شده است و به تنهایی توانسته از هدررفتن مواد و از دست رفتن فاکتورهای هزینه‌ساز دیگر کاملاً جلوگیری کند و چاپ از آغاز با شکل و اندازه‌های معین شروع شده و هنوز پس از گذشت قرن‌ها هیچ اتفاق تازه‌ای در ماهیت آن صورت نگرفته است.

بطور کلی هر کتابی که نویسنده یا مترجم، متن دست‌نویس و خام آن را به ناشر می‌سپارد، مراحلی را طی می‌کند تا شکل کتاب بگیرد و در فروشگاه‌ها و نمایشگاه‌های کتاب عرضه می‌شود.

اولین مرحله، مرحله بررسی نام دارد. دومین مرحله، مرحله آماده‌سازی کتاب است که شامل ویرایش، حروف‌چینی و نمونه‌خوانی، است. پس از بازبینی نهایی متن کتاب و اثر را به مولف یا مترجم ارائه داده و پس از تأیید، مرحله صفحه‌آرایی و طراحی جلد کتاب انجام می‌شود و سپس مرحله چاپ و صحافی و در نهایت مرحله بسته‌بندی نیز صورت گرفته و اثر به مولف یا مترجم تحویل داده می‌شود.

در عصر حاضر مرزهای دانش به صورت افسار گسیخته‌ای رشد می‌کنند و روش‌های مدیریت آن لحظه به لحظه دگرگون می‌شوند. با این حال آیا همچنان چاپ سنتی کتاب با شمارگان بالا و دوره عرضه طولانی مدت، رویکرد درستی است؟

فهرست مطالب کتاب

فصل اول: صنعت نشر
1- مفاهیم و تعاریف
2- مراحل چاپ کتاب
3-مجوزها
4- اجزای کتاب
5- صفحه‌آرایی و حروفچینی
6- طراحی جلد و محاسبه عطف کتاب
فصل دوم: چاپ دیجیتال
1- اصطلاحات فنی
2- چاپ
3- دیجیتال
4- چاپ دیجیتال
5- قابلیت‌های ویژه چاپ دیجیتال
6- کاربردهای چاپ دیجیتال
7- دسته‌بندی کلی روش‌های چاپی
8- ماشین‌های چاپ دیجیتال
9- شناخت مواد و کاربرد آنها
10- کاغذ
11- قطع کتاب و انواع آن
12- تجهیزات پس از چاپ (صحافی)
13- سفارشات

نام کتاب کتاب آشنایی با صنعت نشر و چاپ دیجیتال
نویسنده غلامرضا ایمانی، امیر بهاری
ناشر چاپی انتشارات ویهان
سال انتشار ۱۳۹۶
فرمت کتاب EPUB
تعداد صفحات 74
زبان فارسی
شابک 978-600-8809-85-2
موضوع کتاب کتاب‌های صنعت چاپ

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا